AOF 2021 FILM RESULTS

MegaFest /Hollywood Dreams judging follows Filmfreeway.com

 

Selected

Quarter Finalist

Semi- Finalist

Finalist

Nominee

Winner

 

Key: R/U Runner- Up 

          W= Winner

Specialty Awards

 

2021AOF MegaFest

Lifetime Achievement Award

Presented to

Ben Hur Sepehr

 

2021 Maverick Award

Presented to

William McNamara

BEST DOCUMENTARY

Hungry For Solution                             Matt Holwick       W

It Gets In Your Blood                            Ed Hartman

ET Embassy                                           Andre Gaumond                                                                      

Bali A Tropical State Of Mind              Piero Calicchio                                

Paradise Unfound                                 Laurel Adler        R/U

 

BEST EDITING

Boneyard Racers                         David Heacock

Seventh Wolf                              Zane Barber

Enthusiasm Abounds                 Anthony Burkhalter

Lilian                                            Molly Vernon           W

Trophies                                Angelica Rosas McDaniels       R/U

                                  

BEST EDITING DOCUMENTARY FEATURE

My Promise to PJ                            Daniel Baldwin          R/U

The Blues Trail Revisited                 Ted Reed

The Hanged Man                             Robert Parham

Only A God Can Save Us                Jeffrey van Davis        W

Finding Courage                              Kay Rubacek

EJ’s Warriors                                     Ellis Jennings Jr

 

BEST EDITING FEATURE

MMA Cop                                      Farid Jamal Khan

Tom and His Zombie Wife.         Kevin Short   W                                                

Soul Cage                                Robert Parham R/U

My King                                 Kenya Cagle

When the Mist Clears                   Cengiz Dervis

 

BEST SOUNDTRACK FEATURE

The Stars My Destination            Keishi Suenaga

Innerself                                    Johnny Wu  W                   

American HUN Story                   Teli Share R/U

Authenticity The Musical           Johnny Cassidy                  

Soul Cage                                Robert Parham

 

BEST SCORE

Mr. Good Guy                            Jasmine Joi        W

Endgame                                    Bruce H Gill      R/U

Democrasurus Rex                     Mark Lombard

Black League of Superheroes   Marcus Nel-Jamal Hamm/ Steven Alan Davis/Joe Chacon

Boneyard Racers                         David Heacock

 

ORIGINAL COMPOSITIONS

The Shades of Grey         Olivia Colette Lee       W

Hush                                  Joseph McGovern

Joe Riv                              Mico Saad

Letters to Daniel              Stephanie Ray  R/U

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Survivors                        Harry Kirby/ George Kirby

Marny’s Gift                   Sean Martinez                       R/U

Dark Lights                    Deborah Richards

RED                                David Newton                                                 

Unarmed Divide           Jeremy Taylor                         W                                                 

 

BEST CINEMATOGRAPHY FEATURE

The Stars My Destination                    Keishi Suenaga          R/U

Borrowed Time aka Denard               Alan Delabie

Tainted Giveaway                                Desmond Hew, Scott A Summers, Rizal Halim

When the Mist Clears                         Cengiz Dervis          W

 

BEST CINEMATOGRAPHY DOCUMENTARY FEATURE

My Promise to PJ                               Daniel Baldwin            W

The Blues Trail Revisited                   Ted Reed

Quiet Explosions                               Jerri Sher      R/U

Bobbi Jo: Under the Influence         Brent Jones 

Finding Courage                               Kay Rubacek

 

BEST EFFECTS

Survivors              Harry Kirby/George Kirby   W

Classified             Kevin McMahon      R/U

Blood Thirsty       Kevin Barille

Heavy Lies           Joseph Charafi

 

BEST EFFECTS FEATURE

Dogface: A Trap House Horror    Felix Jordan

Tainted Getaway                           Desmond Hew

Wu Lin The Society                       Johnny Wu  

Tom and His Zombie Wife           Kevin Short           R/U

Lair                                                 Adam Ethan Crow        W    

 

BEST ACTION PERFORMERS

Blood Feud           Adem Suljic         W

Extraction              Olivier Lunardi

Heavy Lies             Joseph Charafi

Blood Thirsty         Kevin Barille      R/U

Bloody Finch         Leslie Petterson

 

BEST ACTION SHORT

Blood Thirsty                    Kevin Barille       W

Tristan                               Justin Messina

Saving Leo                       Stanislav Tabirta

Blood Feud                      Adem Suljic

Resignation                      Kevin Austra         R/U

Classified                          Kevin McMahon

 

MALE ACTION PERFORMER

Alan Delabie              Borrowed Time aka Denard  W

Mana Nagatsu           Eleven Greed       R/U

Jerry Sur                     Wu Lin: The Society

Farid Jamal Khan       MMA Cop

 

FEMALE ACTION PERFORMER

Kirby DeLauney                     Soul Cage       W

Ayaka Nishibun                     Eleven Greed        R/U

Yvonne  Yorke                       Wu Lin: The Society

 

BEST ACTOR

Daniel Luis Rivera    Joe Riv        W

Justin M . Tolliver    Repentence      R/U

Christopher Kiser    Unarmed Divide

Neil Chase               Boneyard Racers

 

BEST ACTOR - FEATURE

Eric Roberts                     Soul Cage W

Alan Delabie                   Borrowed Time

Farid Jamal Khan           MMA Cop

Corey Johnson               Lair

Ron Perlman                   The Big Ugly R/U

 

 

BEST ACTRESS- SHORT

Andi Morrow             Pusher                    W

Annie Jones              Agatino Zurria        R/U

LaRae Nicole            We are One

Saylor Lake               Darkest Case Episode 1: Lost Soul in the River

Junjie Jang               Snails

BEST ACTRESS   - FEATURE       

Liv Tavernier            Maxie        W

Levin Rambin.         The Big Ugly

Gena Miller              When the Mist Clears     R/U

Cynda Williams       Mad As Hell

 

BEST PICTURE- FEATURE                           

Tom and his Zombie Wife                Kevin Short       R/U

MICerz                                              Omar Dzlieri

The Rideshare Killers                        Ashley Meyer

Lair                                                     Adam Ethan Crow     W

When the mist clears                        Cengiz Dervis

John, 316                                           Jarvis G

                                           

BEST YOUNG STORYTELLERS

Leiloni Arrie Pharms                    Marny’s Gift

Rashell Machuca                          Black Feather

Griffin Alexander McDaniel        A Poem/My Photo                           

Nolan Hartsoe                             Never to be Found

Jaheim Stewart                            Piggy a New Chapter Ep. 1

 

 

OUTSTANDING CAST

Unarmed Divide             Jeremy Taylor                                 

Joe Riv                            Mico Saad        W

Pusher                             Andi Marrow

Louise & Louise              Danny Thykaer       R/U

End Game                      Bruce Gill

 

OUTSTANDING CAST -FEATURE

Dogface: A Trap House Horror             Felix Jordan             R/U

MICerz                                                    Omar Dzlieri                         

Soul Cage                                               Robert Parham

As the Village Sleeps                             Kris Young

The Big Ugly                                           Scott Wiper           W

The Show Can’t Go On                         Cherie Kerr

 

BEST GUERILLA FILM FEATURE

Flashdrive                                               Franklin Correa

MMA Cop                                              Farid Jamal Khan

Watch Your Six.                                      Bryan Bostic

Mad as Hell                                            Robert Parham       R/U

Dogface A Trap House Terror              Felix Jordan         W

 

BEST DRAMA FEATURE

When the Mist Clears             Cengiz Dervis             W

The Big Ugly                            Scott Wiper              R/U

My King                                    Kenya Cagle

Honorable Sins                        Susan Thomas

Maxie                                       Jarrett Bryan

 

 

BEST COMEDY- FEATURE

Innerself                                         Johnny Wu

Authenticity: The Musical   Johnny Cassidy

The Show Can’t Go On         Cherie Kerr            W

Tom and His Zombie Wife. Kevin Short             R/U

 

BEST COMEDY SHORT

Managed                           Janaé Rachel Ballot           W

Trophies                             Angelica Rosas McDaniel

Bandwith                           Pat Battisistini

Babbageddon                  David Heacock

The Last Pizza                   Gert Kombate  R/U

The Roommates               Cameron Penn

Claire-ity                            Rose Massett/Michael Klapp

BEST TV PILOT

Noir Brothers                       Daniele Gangemi         W

Claire-ity                               Rose Massett/Michael Klapp

Fracture                                James Huynh

Darkest Case Ep 1               Thomas Frick

Girl Boxer                              Lauren McCann       R/U

Psyched                                 Anca Vaida

    

BEST DIRECTOR -SHORT

Bryan Martin                                   We Are One                   R/U

Jeremy Taylor                                 Unarmed Divide        W

Mico Saad                                      Joe Riv                                                    

Agatino Zurria                                Interview with Marilyn

BEST DIRECTOR DOCUMENTARY- FEATURE

Quiet Explosions                               Jerri Sher        W

Bobbi Jo: Under the Influence         Brent Jones

My Promise to PJ                               Daniel Baldwin     R/U

The Blues Trail Revisited                   Ted Reed                                    

 

BEST ACTION SHORT

Blood Thirsty                    Kevin Barille        W

Tristan                               Justin Messina

Saving Leo                       Stanislav Tabirta

Blood Feud                      Adem Suljic

Resignation                      Kevin Austra      R/U

Classified                         Kevin McMahon

Red                                   David Newton     W

ACTION/STUNTS  ACTRESS

Sierra Dietz                     Blood Thirsty  W

Rashell Machuca            Black Feather

Tarah Paige                     The Assassin Apprentice

Julia Schunevitsch          Duty Out of Line 

Sarah Buckner                 Snow Black        R/U

        

ACTION/STUNTS ACTOR

Patrick Millan                Darken Division       W

Tom Scott                     A Simple Job

John Fonseca               Blood Feud

Leo Giannopoulos       Tristan         R/U

 

BEST SHORT

Grief                        Toure Muhammed

We Are One           Bryan Martin

Joe Riv                    Mico Saad

Unarmed Divide    Jeremy Taylor       W

Marny’s Gift            Sean Martinez

Lillian                      Molly Vernon        R/U

 

BEST DRAMA FEATURE

When the Mist Clears             Cengiz Dervis             W

The Big Ugly                            Scott Wiper                R/U

My King                                    Kenya Cagle

Honorable Sins                        Susan Thomas

Maxie                                        Jarrett Bryant

 

BEST DRAMA-SHORT

Black Feather                            William Anthony

Snails                                          Yang Fei

Lillian                                          Molly Vernon          W

54 Years Late                              Michelle Wright Ph.D

The Darkness Before Me          Rachael Quinn         R/U

BEST TRAILER

Your Own Monsters                       Agatino Zurria.   W

Waiting For The River                    Kit Taylor

Dragon’s Breath                             Dr. Dawn Menge

“The Assassin’s Apprentice”         Russ Emanuel      R/U

Wu Lin The Society                        Johnny Wu

Rumble TV                                      Keith Colllins II

 

BEST POSTER/ARTWORK

Lillian                                          Molly Vernon

Marny’ Gift                                 Sean Martinez      W

Red                                             David Newton

The Weight of Perfection         Marvin Glover       R/U

WATER LILLY                             Sophia Luisa

 

BEST MUSIC VIDEO

Heartbreak                                     Jessica

Limo Tint                                        Jananee Rasiah/Abhilash Mathew R/U

"What would I Do"                       Karolina Kizzie ft Riko

Dream Vacation                             Stephen Foster

Straight Into The Ocean               Carolyn Lewis

Peaking                                          US  

The Life                                          Rickey Bird jr.          W

        

 

RISING ACTION STAR- YOUTH

Sierra Dietz                    Blood Thirsty       W

Rashell Machuca           Black Feather       W

 

 

BREAKOUT ACTION STAR-SHORT

John Fonseca                         Blood Feud

Tom Scott                               A Simple Job          R/U

Beau Fowler                           Red

Patrick Millin                           Dark Division       W

Daniel Locicero                      No Deal

 

BEST SOCIAL COMMENTARY

Such Matters                                              Sophia Louisa

Louise & Louise                                          Danny Thykaer            W

Genie Says, WHAT?                                   Richard Lee Kitchen          R/U

What would I do?                                       Karolina Kizzie ft Riko

The Weight of Perfection                          Marvin  Glover                R/U

 

COVID19 IMPACT

Goodnight Zoom                                                     Colin Sprigg         W

What If: Between Pandemic and Loneliness         Chris Di Fonso         R/U

System Frozen                                                          Matt Parsons, Lizzy Connolly

To Jonas                                                                    Zachary Ratchford

Love Distance                                                           Agatino Zurria

Black Lives Matter                                                    Ashna Sharan

Lockdown: The Emotional

Impact COVID19 and Quarantine                          Robert Messinger

            

BEST GUERILLA FILM FEATURE

Flashdrive                                               Franklin Correa

MMA Cop                                              Farid Jamal Khan

Watch Your Six.                                      Bryan Bostic

Mad as Hell                                            Robert Parham         R/U

Dogface A Trap House Terror              Felix Jordan        W

 

Young Storytellers 2021 All Winners

Nolan Hartsoe         W

Griffin Alexander McDaniel  W

Alex Morgan        W

Jaheim Stewart W

Will Downs       W

Louis Mitchell Award

Sierra Dietz                   Bloodthirsty W

Drew Henriksen            Body of Work W

Jasmine Johnson          Body of Work W

Rashelle Cooke             Body of Work W

Martial Arts Technique Master WINNER

Black Feather